Classes

4123912590_384373bb73These are private lessons with your choice of one or two people. The classes are scheduled based on your availability, allowing you to come in when you like as often as you want. All glass and tools will be provided. The student will be able to keep all work produced once it has gone through the post production process.
To schedule a class click here to go over to our studio schedule.
Then, select the session you wish and the click on the day you would like to come.
If you would like to buy a class as a gift, click here. 

Glass Class Pricing
Single student, pay as you go – $40 an hour, 2 hour minimum = $80
Two student, pay as you go – $60 an hour, 2 hour minimum = $120

4 weeks of glass, buy your classes ahead of time, save some money and enjoy a steady pace of learning. Four week class is 8 hours of instruction for 2 hours a week for 4 weeks.
This includes: 4 two hour classes tailored to your skill level, whether its paper weights or goblets.
1 student class for 4 weeks pricing is 8 hours x $40 = $320 – $10 a class is $40 off = $280.
2 student class  for 4 weeks  pricing  is 8 hours x $60 = $480 – $10 a class is $40 off = $440.

Concentrations
Also available, 2 day weekend concentrations, Saturday & Sunday. 8 hours of glass, 4 hours each day. The same pricing as a 4 week class, just all in one weekend. $280 and $440.